Porady biznesowe dla kobiet: Porady dotyczące osiągania celów

Kobiety i mężczyźni stają przed różnymi wyzwaniami, jeśli chodzi o pracę. Podczas gdy mężczyźni często mają przewagę, jeśli chodzi o możliwości awansu, kobiety zazwyczaj wybierają role, które oferują lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. W rezultacie różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn jest mniejsza wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Praca jako kobieta w biznesie wiąże się również z wyjątkowymi wyzwaniami. Praca jako kobieta w biznesie nie jest łatwa, ale istnieje wiele sposobów, aby stawić czoła tym problemom i osiągnąć sukces. Oto kilka przydatnych wskazówek dotyczących pracy jako kobieta w biznesie.

Znajdź równowagę między życiem zawodowym a prywatnym

Osiągnięcie zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym nie jest tylko ważnym celem dla kobiet: jest to ważny cel dla każdego. Jednak dla wielu kobiet, najbardziej palące wyzwania wokół równowagi między życiem zawodowym a prywatnym to te, których nie można zmienić, takie jak fakt, że kobiety nadal wykonują nieproporcjonalnie dużo opieki. Osiągnięcie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym jest ważne na wszystkich etapach kariery, ale jest szczególnie ważne na początku kariery, kiedy próbujesz wspinać się po szczeblach kariery, ale masz też małe dzieci lub starszych rodziców, którzy potrzebują twojej uwagi.

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie dobrej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, nawet jeśli okoliczności są ułożone przeciwko tobie i nie masz kontroli nad ilością czasu, który musisz poświęcić swojej pracy. Najpierw, ty potrzebujesz wyznaczyć równowagę pomiędzy pracą a obowiązkami domowymi. Jeśli jesteś głównym opiekunem w rodzinie, możesz czuć się winny, że priorytetem jest praca, ale kluczem jest upewnienie się, że twoje oczekiwania są realistyczne.

kobieta w biznesie

Wyznaczaj małe, kwartalne cele

Wyznaczanie dużych, długoterminowych celów może być ekscytujące i motywujące, ale może też łatwo stracić z oczu fakt, że musisz podjąć mniejsze kroki, aby się tam dostać. Wyznaczanie celów kwartalnych może pomóc zredukować stres i utrzymać koncentrację na tym, co musisz osiągnąć. Nad czym powinieneś pracować w każdym kwartale roku? Chociaż możesz wybrać dowolne cele i wyzwania, są pewne obszary, które są szczególnie ważne dla kobiet w biznesie:

Możesz chcieć wybrać jeden lub dwa z tych obszarów, aby skupić się na nich przez następne trzy miesiące. Wyznaczanie celów kwartalnych może pomóc ci utrzymać motywację i produktywność, nawet jeśli nie widzisz natychmiastowych rezultatów.

Nawiąż kontakty i znajdź własną grupę wsparcia

Podczas gdy mężczyźni w biznesie mają tendencję do tworzenia sieci kontaktów więcej, kobiety mają tendencję do tworzenia sieci bardziej efektywnie. Nie oznacza to, że mężczyźni nie mają potencjału, by nawiązywać kontakty równie skutecznie jak kobiety; oznacza to jedynie, że kobiety mają przewagę. Jednak sam networking nie rozwiąże wszystkich Twoich problemów. Jeśli jesteś jedną z niewielu kobiet w swojej dziedzinie lub pracujesz w konserwatywnej branży, być może będziesz musiała wykazać się większą kreatywnością w poszukiwaniu sieci wsparcia. Aby znaleźć podobnie myślących ludzi, którzy pomogą Ci w nawigacji po wyzwaniach i podzielą się radami, dołącz lub stwórz sieć lub grupę osób o podobnych zainteresowaniach. Możesz również dołączyć lub stworzyć sieci kobiet i grup mentorskich zaprojektowanych, aby pomóc kobietom poruszać się po wyzwaniach i zapewnić wsparcie i porady. Istnieje wiele serwisów i aplikacji społecznościowych, które mogą pomóc Ci znaleźć własną grupę wsparcia, w tym Facebook i LinkedIn.

Tworzenie sieci kontaktów jest niezbędne

Aby odnieść sukces w biznesie, musisz umieć budować relacje z ludźmi na wszystkich szczeblach organizacji. Aby to zrobić, musisz umieć nawiązywać kontakty z zaufaniem. Musisz także umieć rozpoznać, kiedy jesteś w sieci, aby móc się odwdzięczyć, kiedy to konieczne. Załóżmy, że starasz się o pracę, a dział HR zwraca się do Ciebie bezpośrednio. Może poprosić Cię o przesłanie CV i referencji, ale może też poprosić Cię o przyjście na rozmowę kwalifikacyjną. Jest to okazja do spotkania z osobami, które mogą podjąć decyzję o zatrudnieniu Cię, zarówno w dziale HR, jak i w innych działach. Nawet jeśli nie jest to tak oczywiste, networking jest równie ważny, jeśli chodzi o rozwój kariery. Musisz budować relacje z liderami wyższego szczebla i influencerami oraz być postrzeganym jako pomocny współpracownik organizacji.

Nie bój się prosić o to, czego chcesz – i bądź gotów odejść.

Jeśli zależy Ci na konkretnej pracy, awansie lub projekcie, nie bój się o to prosić. Chociaż kobiety często mają reputację zbyt ostrożnych, należy zawsze wchodzić z nastawieniem, że jesteś gotowa odejść, jeśli nie zaoferowano Ci tego, czego chcesz. W tym samym czasie powinieneś być gotowy do przyjęcia odrzucenia z gracją i przejść dalej. Nie pozwól, aby jedno odrzucenie cię zdefiniowało i nie wkładaj wszystkich jaj do jednego koszyka. Jeśli prosisz o awans, nie musisz czekać do końca roku, kiedy to sporządzana jest lista awansów. Zamiast tego możesz w każdej chwili porozmawiać z przełożonym o awansie i upewnić się, że wiesz, iż jesteś gotowy na większą odpowiedzialność.

Podsumowanie

Jest wiele wyzwań, przed którymi stają kobiety w biznesie, a których nie mają mężczyźni, ale jest też wiele sposobów na ich pokonanie. Jeśli zależy Ci na osiągnięciu sukcesu w biznesie, możesz pokonać te wyzwania, wyznaczając realistyczne cele, skutecznie nawiązując kontakty i nie bojąc się prosić o to, czego chcesz.

Dodaj komentarz